We are

Shelby County High School

Faculty and Staff Listing

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Team

Barbara Snyder

Principal

Daniel Richards

Assistant Principal

Angela Beasley

Registrar

Julie Bennett

Bookkeeper

Nicki Dorough

Secretary/Attendance Clerk

Marion McCrimon, LPN

School Nurse

Instructional Team

Chris Baker

English

Claudia Banuelos

ESL

Rachel Bevilacqua

English

Michelle Branson

Art

Rebecca Brom

Reading / Collaborative

Heath Childers

Physical Education(Head Football Coach/Asst. AD)

Dustin Cleckler

AgriScience

Natasha Cooper

Mathematics

Carol Creekmore

English

Jamie Creekmore

Spanish/Math/Head Volleyball Coach

Ashley Crumpton

Business Tech/Cheerleading

Casey Crumpton

Science/Athletic Director

Daniel Decker

Science/Head Boys Soccer Coach

Cedrick Drake

Physical Education/Head Boys Basketball Caoch

Twyla Fryer

Mathematics

Sandra Gallups

Cooperative Education - Work Based Learning Coordinator

Jessica Garcia

Spanish

Tracy Gordon

Mathematics

Cory Hamrick

Drivers Education/Head Baseball Coach

Michael Harrison

Special Education - Inclusion/Head Wrestling Coach

Rebecca Hicks

Special Education

Mike Kantaris

Mathematics

Heather Keahey

Guidance Counselor

Ashlyn Kuyrkendall

Choir Teacher/Director

Marisol Lilly

Reading/Collaborative/Special Education

Ellie Littleton

Interventionist

Matt Martindale

Band Director

Robin Merrell

Counselor

Jennifer Moore

Science

Shelli Morse

Mathematics/Cheerleading

Kathryn Myrick

Theatre

Stephanie Nettles

Social Studies

Christopher Perkins

Science/Head Tennis Coach

Ryan Poe

Social Studies

Alana Ray

Family & Consumer Sciences

Anne Stansell

English

Joan Stell

Special Education

Kyle Stewart

Science

Ashely Venable

Library Media Specialist

Brooklynn Walden

Business Tech/Head Cross Country Coach

Joshua Wallis

Government / Economics/Head Indoor Track Coach

John Watkins

Physical Education / Health/Head Outdoor Track Coach

Maurice Whiting

Social Studies

Support Team

Interventionist

Naysa Gallups

Instructional Paraprofessional

Brenda Granger

Instructional Paraprofessional

Kim Holder

Instructional Paraprofessional

Sonya Knight

Instructional Paraprofessional

Kendra Lawley

Instructional Paraprofessional

Jeannie Wortham

Instructional Paraprofessional

Racheal Teal

CNP Manager

Sheila Mitchell

CNP  Manager

Tracy Stagner

CNP Associate

Candis Threatt

CNP Associate

Frances Wells

CNP Associate

Nick Wells

Maintenance Technician

Barbara Edwards

Custodian

Tim Driskell

Custodian

Marty Kelly

Custodian

Frances Wells

Custodian

updated 9-18-19