Faculty Listing by Area

Need to contact a faculty member?

Please use the form linked here to contact a member of our faculty.  Contact Faculty Member

Administrative Team

C. Madison

Courtney Madison

Principal
Smith

Jane Smith

Assistant Principal
Etress

Alaina Etress

Counselor - Counselor's Blog
Oliver

Pam Oliver

Registrar
Wilder

Renee' Wilder

Bookkeeper/Office Manager
Kerr

Gayle Kerr

Secretary
Whitney

Torian Whitney

Health Room
Knighten

Officer Sasha Knighten

SRO

Instructional Faculty and Staff Team

Aaron

Patricia Aaron

Third Grade Teacher
Alexander

Jennifer Alexander

Paraprofessional
Autuna

Tanya Autuna

ELL
Baker

Chad Baker

Physical Education Teacher
Bentley

Martha Bentley

GRC
D. Brown

Denna Brown

Special Services
Jennifer Bulger

Jennifer Bulger

Paraprofessional
Butterfield

Shanna Butterfield

Kindergarten Teacher
Byrne

Scott (Gladin) Byrne

Third Grade Teacher
Cardwell

Sonia Cardwell

First Grade Teacher
Cole

Ashlee Cole

First Grade Teacher
Cunningham

Jesse Cunningham

Fine Arts Teacher - Art
Curtis

Crystal Curtis

Interventionist
DeMelo

Lisa DeMelo

Interventionist
Dudley

Courtney Dudley

Second Grade Teacher
Duff

Leigh Ann Duff

Fifth Grade Teacher
Erwin

Jenny Erwin

Fine Arts Teacher - Music
Etheredge

Sabrina Etheredge

Second Grade Teacher
Evans

Rhonda Evans

Paraprofessional
Fisher

Mary Ann Fisher

Fourth Grade Teacher
Folsom

Megan Folsom

Kindergarten Teacher
Foster

Samantha Foster

Position
Gibson

Helen Gibson

Kindergarten Teacher
Green

Lisa Green

Fifth Grade Teacher
Howard

Misty Howard

Math Coach
Jeffries

Hayden Jeffries

First Grade Teacher
King

Kara King

Kindergarten Teacher
Kirkland

Cassie Kirkland

Fifth Grade Teacher
Lespi

Jenny Lespi

Special Services
Littlefield

Lacey Littlefield

Paraprofessional
Long

Jennifer Long

Second Grade Teacher
Milstead

Jennifer Milstead

Media Center Specialist - Library Website
Nicewonder

Jennifer Nicewonder

Special Services
Nix

Kristina Nix

Third Grade Teacher
Overton

Cara Overton

Second Grade Teacher
A. Phillips

Ashley Phillips

Physical Education Teacher
C. Phillips

Chandal Phillips

Special Services
Richardson

Holly Richardson

Fifth Grade Teacher
Rogers

Sharon Rogers

Third Grade Teacher
Ruston

Lauren Ruston

First Grade Teacher
Rutherford

Misty Rutherford

Kindergarten Teacher
M. Scoggins

Melissa Scoggins

Paraprofessional
T. Scoggins

Tabatha Scoggins

Paraprofessional
Shamburger

Tekesia Shamburger

Fourth Grade Teacher
Snyder

John Snyder

Paraprofessional
Vansant

Emily Vansant

Fourth Grade Teacher
Vick

Beverly Vick

Paraprofessional
Woods

Kerri Woods

Fourth Grade Teacher

Support Team

Miller

Stephanie Miller

CNP Manager
Bailey

Brandi Bailey

Asst. Manager
Etress

Casie Etress

Child Nutrition Association
Nassirian

Diadra Nassirian

Child Nutrition Association
H. Whitner

Hannah Whitner

Child Nutrition Association
Raia

Wayne Raia

Maintenance
Dooley

Pam Dooley

Housekeeping
Dunn

Tracey Dunn

Housekeeping
Humphries

Janette Humphries

Housekeeping

updated 11-14-19