Faculty & Staff Listing


Email & Web Links

(blue color indicates hyperlink to email or website)

Teacher/email Position/website
Acton, Catherine English Language Arts
Adams, Regina Physical Education
Black, Emmalee Physical Education
Bolt, Caitlin Gifted/English Language Arts
Boone, Laura Lynn 7th Grade Counselor
Bouldin, Jesse Science
Braswell, Heather Literacy Coach
Brown, Charlotte Office Manager/Bookkeeper
Buckner, Brent Social Studies
Bullock,Jerry English Language Arts
Burdett,Chad Math
Burdett, Linda Math
Butz, Sharon 8th Grade Counselor
Castleman, Amy Instructional Aide
Cecil, A. Donald Art
Clemens, Ronald Science
Cline, Dianne Gifted/English Language Arts
Colley, Sharon Gifted/English Language Arts
Collins, Kathy Library Media Specialist
Cruce, Cynthia Assistant Principal
Davis, Stephanie Hayes 8th Grade Special Education
Davidson, Mary Gayle Paraeducator
Dykes, Holley Instructional Aide
Ferguson, Jodie Math
Gargiulo, Melinda Family & Consumer Science
Gilmore, Stacie Science
Gingras, Lauren English Language Arts
Glover, Kristen English Language Arts
Graham, Jane Business/Computer
Granger, Richard Instructional Aide
Grimes, Amy 6th Grade Counselor
Hall, Heather 6th Grade Special Education
Harbin, James Custodial Maintenance
Hardwick, Stephanie Vision Impaired
Hatter, Bobby Custodial Maintenance
Haynes, Larry Principal
Higginbotham, Carla Social Studies
Holmes, Heather Band
Holt, Christy Social Studies
Hooten, Jay Custodial Maintenance
Hooten, Melinda Custodial Maintenance
Howton, Whitney Media Specialist
Hudson, Elizabeth Special Education
Hutchings, Sarah English Language Arts
Jackson,Vicki Math
Joffrion, Krista Paraeducator
Kennedy, Dustin Social Studies
Kennedy, Julie Social Studies
Knotts, Linda Instructional Aide
Lancaster, Lori BLOG
Lerdo de Tejada, M English as Second Language
Luenberger, Gretchen Intervention
Mayes, Monisa Instructional Aide
McGaughy, Jay Social Studies
McGuire, Suzanne Registrar
McKinnon, Gaye Math
Meadows, Melanie Beth Math
Milwood, Laura Attendance Clerk
Morton, Dan Science
Nalls, Johnna Hearing Impaired
Neeley, Jason Physical Education
Nobles, Susie Science
Noel, Janine Physical Education
Pierce, Nancy English Language Arts
Polizos, Ashli Social Studies
Richardson, Colin Math
Robinson, Antoinette Custodial Maintenance
Rucker, Jennifer Front Office Secretary
Salter, Carla Paraeducator
Sawyer, Kimberly Math
Shipman, Debbie Inclusion/English Language Arts
Shoemaker, Vanessa Administrative Secretary
Shores, Donna CNP Asst. Manager
Stone, Beth Nurse
Sumler, Sarah Cafeteria Manager
Sussman, Michele Special Education
Tatum, Kevin Physical Education
Toole, Jerry Chorus
Turner, Kristi Science/Math
Turpen, Niki Science
Vernazza, Rebecca Inclusion Aide
Walker, Anthony Science
Webb, Vicki Science
Whitehead, Sherri PLTW/Robotics
Wood,Chris Social Studies
Wortham, Chris Social Studies
Wright, Dana Aide
   

updated 6-30-17